fbpx

MTB dla każdego? Jasne!

Wielu z nas słysząc MTB ma przed oczami obraz zawodników pokonujących skomplikowane, leśne drogi najeżone kamieniami i korzeniami. Większość nie wyobraża sobie nawet jak sami mogliby wsiąść na taki rower! A może warto pozbyć się lęku i spróbować? W końcu to „tylko” kolarstwo górskie. Uwierzcie, to wcale nie jest trudne!

Od czego zacząć?

To jasne – od roweru! Spokojnie, nie trzeba go od razu kupować. W naszym kraju powstaje coraz więcej wypożyczalni, w których można wynająć odpowiedni sprzęt i spróbować sił na różnych szlakach. Jeśli kolarstwo górskie nam się spodoba, wtedy możemy spróbować kupić własny rower.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobry kask, który uchroni naszą głowę przed upadkami. A te zdarzać się będą nie raz podczas naszej kolarskiej drogi. Nie warto się jednak zniechęcać – początkowo kraksy będą codziennością. Jednak jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i zaczniemy powoli i zachowawczo, to będą one mało dotkliwe i niezbyt bolesne!

Warto także zainwestować w rękawiczki, które zapobiegną ześlizgiwaniu się dłoni z kierownicy oraz zapewnią bezpieczeństwo w razie upadku na ręce!

Odpowiednie nastawienie!

Jak już mówiliśmy – nie zrażaj się! To najgorsze, co możesz zrobić! Zdarte kolano, obity bok – to codzienność kolarza górskiego! Takie wypadki się zdarzają, lecz w miarę jak nabierzesz doświadczenia i obycia z rowerem, będziesz w stanie minimalizować ich skutki oraz im zapobiegać.

Ważne jest także mierzenie sił na zamiary. Nie słuchaj kolegów, którzy proponują ci trasy dla doświadczonych zawodników. Nie ufaj radom ludzi, którzy wydają krocie na sprzęt, a swoim wyglądem zdradzają braki w formie i wiedzy o MTB. Również nie daj się zwieść internetowym napinaczom, którzy twierdzą, że bez góry złota nie dasz rady rozpocząć przygody z kolarstwem górskim.

Na początku postaraj się rozsądnie dobierać trasy – zwykłe leśne ścieżki z odrobiną błota i korzeni to twój cel! Jeśli takie trasy nie sprawiają Ci już większego problemu spróbuj przejechać je szybciej, a potem jeszcze szybciej! Kiedy będziesz już pewny swoich umiejętność spróbuj bardziej wymagających ścieżek. Bardziej strome zjazdy i podjazdy, więcej korzeni i wertepów – te sprawy. Uważaj tylko żeby nie przesadzić!

Co wziąć na trasę?

Na szlaku liczy się każdy gram obciążenia. Ogromne plecaki wyładowane do granic możliwości to raczej słaby pomysł. Najważniejsze jest zabranie niezbędnych rzeczy i takiego ekwipunku, który nie będzie krępował ruchów. Dobrym rozwiązaniem może być bukłak w formie plecaka z rurką, dzięki któremu będziesz miał stały dostęp do wody, a jej ciężar odpowiednio się rozłoży.

Poza wodą warto także zadbać o coś do jedzenia. Nie powinieneś jednak zabierać ze sobą dużych i nieporęcznych pudełek śniadaniowych albo podatnych na temperaturę batonów. Kanapka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się dobrym pomysłem – w końcu może się zmiażdżyć i wszystkie składniki mogą z niej wypaść. Co zatem wziąć ze sobą? Rozwiązaniem są kurczakowe przekąski Chicks&Sport Crispy, które nie tylko świetnie smakują, ale także zmieszczą się do każdej kieszeni oraz zapewnią solidną porcję białka w każdych warunkach! Nasze Chicks&Sport Crispy to aż 78% białka w 100g produktu!