Zimą czekamy na coraz więcej słońca i wyższe temperatury. A latem… chcemy, żeby w końcu się trochę ochłodziło. Zwłaszcza, jeśli fala upałów ani myśli ustępować. Pojawia się wtedy jeszcze jedno pytanie – trenować czy nie? Całkowita rezygnacja z ćwiczeń może spowodować mocny spadek motywacji i sprawić, że trudniej będzie wrócić do wypracowanego już rytmu. W takim razie – jak ćwiczyć?
Dobrze wybierz miejsce do treningu
Jeśli w planie masz ćwiczenia na siłowni czy w klubie fitness, temperatura na zewnątrz nie powinna mieć większego znaczenia. O ile, rzecz jasna, jest w tych miejscach klimatyzacja. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę – zbyt duże zmiany temperatur mogą być dla kłopotliwe dla organizmu i łatwo w ten sposób złapać przeziębienie albo anginę. Dobrym wyborem jest pójście na basen. Woda da nam dodatkowe ochłodzenie. Jeśli jesteście miłośnikami biegania, to starajcie się wybierać zacienione trasy, bez betonu czy asfaltu. Świetnie mogą się sprawdzić w tym przypadku leśne ścieżki – tym bardziej, że powinno być tam też chłodniej niż w centrum miasta.
Pora ma znaczenie
W czasie upałów należy unikać pełnego słońca, nie tylko w związku z aktywnością fizyczną. Jeśli w planie mamy przebieżkę, nordic walking albo inne ćwiczenia na świeżym powietrzu, starajmy się trenować rano albo wieczorem, kiedy jest jednak nieco chłodniej. Wpływa to nie tylko na nasz komfort, ale i na wyniki. Skwar nie będzie sprzyjał naszej wydajności.
Pamiętaj o uzupełnianiu płynów
I znów – nie tylko w momencie, kiedy wybierasz się na trening. Nawodnienie organizmu jest niesamowicie istotne. Lepiej też pić często mniejsze ilości niż od razu wlać w siebie litr wody. No właśnie – woda jest tu najlepszym rozwiązaniem, może być też izotonik.
Nie zapominaj o jedzeniu
A nie jest to takie proste. Wiele osób w czasie upałów traci apetyt. Jednak jeśli w planie mamy jeszcze ćwiczenia, coś zjeść trzeba. Musimy mieć energię na wysiłek fizyczny, który nas czeka. Wybierajmy lekkie posiłki, warzywa i owoce. Nie jedzmy tuż przed wyruszeniem na ćwiczenia – dajmy organizmowi chwilę na złapanie oddechu. Po treningu warto zjeść proteinową przekąskę.
Wybierz odpowiedni strój i mierz siły na zamiary
Do treningu na świeżym powietrzu musimy się też odpowiednio przygotować. Wybierajmy przewiewne stroje, z oddychających materiałów. Koniecznie zabierajmy ze sobą nakrycie głowy. Bidon z wodą jest jak najbardziej wskazany. Nie należy też przesadzać z treningiem. Jeśli tylko poczujemy się gorzej, pojawią się zawroty głowy, osłabienie – trzeba jak najszybciej przerwać ćwiczenia, schronić się w zacienionym miejscu, nawodnić i odpocząć.